Vishay/Dale RLR05C36R0GRBSL
RLR05C36R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C36R0GRBSL
Brief Description
RES 36 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C36R0GRBSL.pdf
Availability of RLR05C36R0GRBSL
QUANTITY
RLR05C36R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C36R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C36R0GRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C36R0GRBSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C36R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C36R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C36R0GRBSL
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 4KW 400V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG16 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 3.686400MHZ SMD datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf