Vishay/Dale RLR05C3740FSB14
RLR05C3740FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3740FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3740FSB14.pdf
Availability of RLR05C3740FSB14
QUANTITY
RLR05C3740FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3740FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3740FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3740FSB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3740FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3740FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C3740FSB14
Connector Header 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD LAN9311-NU datasheet.pdf
POWER CONN 10 AWG 194031300 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W D5A datasheet.pdf