Vishay/Dale RLR05C4022FPRSL
RLR05C4022FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4022FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4022FPRSL.pdf
Availability of RLR05C4022FPRSL
QUANTITY
RLR05C4022FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4022FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4022FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4022FPRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4022FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4022FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C4022FPRSL
POLYSWITCH RTE SERIES 1.35A HOLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND AMBER/WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 4C UNSHD 300V datasheet.pdf