Vishay/Dale RLR05C41R2FSB14
RLR05C41R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C41R2FSB14
Brief Description
RES 41.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C41R2FSB14.pdf
Availability of RLR05C41R2FSB14
QUANTITY
RLR05C41R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C41R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C41R2FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C41R2FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C41R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C41R2FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C41R2FSB14
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf