Vishay/Dale RLR05C42R2FRBSL
RLR05C42R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C42R2FRBSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C42R2FRBSL.pdf
Availability of RLR05C42R2FRBSL
QUANTITY
RLR05C42R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C42R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C42R2FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C42R2FRBSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C42R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C42R2FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C42R2FRBSL
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf