Vishay/Dale RLR05C43R2FPRSL
RLR05C43R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C43R2FPRSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C43R2FPRSL.pdf
Availability of RLR05C43R2FPRSL
QUANTITY
RLR05C43R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C43R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C43R2FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C43R2FPRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C43R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C43R2FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C43R2FPRSL
Crystal 6.0000MHz 30ppm 32pF 100 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf