Vishay/Dale RLR05C43R2FRBSL
RLR05C43R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C43R2FRBSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C43R2FRBSL.pdf
Availability of RLR05C43R2FRBSL
QUANTITY
RLR05C43R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C43R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C43R2FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C43R2FRBSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C43R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C43R2FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C43R2FRBSL
IDC CABLE - MSC40K/MC40F/MSC40K datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 267MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 700 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf