Vishay/Dale RLR05C4641FSB14
RLR05C4641FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4641FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4641FSB14.pdf
Availability of RLR05C4641FSB14
QUANTITY
RLR05C4641FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4641FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C4641FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4641FSB14
Related LinksRLR05C4, RLR05C4641FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4641FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C4641FSB14
IC DAC R-R 14-BIT OCTAL 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.25V SOT143-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 12.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf