Vishay/Dale RLR05C4642FSRSL
RLR05C4642FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4642FSRSL
Brief Description
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4642FSRSL.pdf
Availability of RLR05C4642FSRSL
QUANTITY
RLR05C4642FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4642FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4642FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4642FSRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4642FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4642FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C4642FSRSL
COUNTER LCD 6 CHAR 5V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CUTTING MACHINE 120V datasheet.pdf
RACK STEEL 15X24.6X90 BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 64MBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf