Vishay/Dale RLR07C2803FSB14
RLR07C2803FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2803FSB14
Brief Description
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2803FSB14.pdf
Availability of RLR07C2803FSB14
QUANTITY
RLR07C2803FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2803FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2803FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2803FSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2803FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2803FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2803FSB14
RES SMD 29.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 27.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 110WLCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC PCM 64MBIT 33MHZ SOIC datasheet.pdf
HING WALL MNT BRACKT 2 RU 6 DEEP datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf