Vishay/Dale RLR05C4990FMRSL
RLR05C4990FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4990FMRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4990FMRSL.pdf
Availability of RLR05C4990FMRSL
QUANTITY
RLR05C4990FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4990FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4990FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4990FMRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4990FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4990FMRSL Details Description
Related parts for RLR05C4990FMRSL
CAP CER 15UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
MOD PWR 5-FUNCTION 1A 4.8QC SCRW datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ANT HALF WAVE 900MHZ 6" RPSMA M datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 126A SO8FL datasheet.pdf