Vishay/Dale RLR05C5112FSRSL
RLR05C5112FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5112FSRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5112FSRSL.pdf
Availability of RLR05C5112FSRSL
QUANTITY
RLR05C5112FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5112FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5112FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5112FSRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5112FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5112FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C5112FSRSL
FUSE 2.5A 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC TSOT25 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf