Vishay/Dale RLR05C5231FSBSL
RLR05C5231FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5231FSBSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5231FSBSL.pdf
Availability of RLR05C5231FSBSL
QUANTITY
RLR05C5231FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5231FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5231FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5231FSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5231FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5231FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5231FSBSL
CONN DIN PLUG 120POS RT ANG PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 142 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
LED MINI BAY CLUSTER 6V GRN NON datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 40CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf