Vishay/Dale RLR05C5490FPRSL
RLR05C5490FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5490FPRSL
Brief Description
RES 549 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5490FPRSL.pdf
Availability of RLR05C5490FPRSL
QUANTITY
RLR05C5490FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5490FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5490FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5490FPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5490FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5490FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5490FPRSL
END PANEL W/DB25 FOR A-41 BLK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 448.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
KIT EVAL MODULE FOR CC2541 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 51POS .3MM datasheet.pdf