Vishay/Dale RLR05C5491FPRSL
RLR05C5491FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5491FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5491FPRSL.pdf
Availability of RLR05C5491FPRSL
QUANTITY
RLR05C5491FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5491FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5491FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5491FPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5491FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5491FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5491FPRSL
CONN SOCKET HOUSING 8POS 1.25MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 1206 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ 56-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.8A 121 MOHM datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf