Vishay/Dale RLR05C5600GRRSL
RLR05C5600GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5600GRRSL
Brief Description
RES 560 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5600GRRSL.pdf
Availability of RLR05C5600GRRSL
QUANTITY
RLR05C5600GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5600GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5600GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5600GRRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5600GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5600GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C5600GRRSL
PANEL FRONT 19X3.5X0.5" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5VDC 12MM PCMNT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 7.25"L X 6.25"W datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf