Vishay/Dale RLR05C56R0GPRSL
RLR05C56R0GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C56R0GPRSL
Brief Description
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C56R0GPRSL.pdf
Availability of RLR05C56R0GPRSL
QUANTITY
RLR05C56R0GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C56R0GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C56R0GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C56R0GPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C56R0GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C56R0GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C56R0GPRSL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP QUAD MULTIFUNC POWERSO36 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1212D105F2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf