Vishay/Dale RLR05C5763FPB14
RLR05C5763FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5763FPB14
Brief Description
RES 576K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5763FPB14.pdf
Availability of RLR05C5763FPB14
QUANTITY
RLR05C5763FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5763FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5763FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5763FPB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5763FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5763FPB14 Details Description
Related parts for RLR05C5763FPB14
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC 8-INPUT MUX 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf