Vishay/Dale RLR05C5R11FSBSL
RLR05C5R11FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R11FSBSL
Brief Description
RES 5.11 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R11FSBSL.pdf
Availability of RLR05C5R11FSBSL
QUANTITY
RLR05C5R11FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R11FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R11FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R11FSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R11FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R11FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5R11FSBSL
FIXED IND 560UH 171MA 10.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 44SOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC DUAL datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
SPRUNG HOOK RED 5MM SNAPLOCK datasheet.pdf