Vishay/Dale RLR05C5R90FSBSL
RLR05C5R90FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R90FSBSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R90FSBSL.pdf
Availability of RLR05C5R90FSBSL
QUANTITY
RLR05C5R90FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R90FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R90FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R90FSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R90FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R90FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5R90FSBSL
VISE HEAD 12" datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 90W datasheet.pdf
FUSE 35A 250VAC ONE-TIME CLASS K datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 8.75"L X 5.74"W datasheet.pdf
FUSE 250A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM CLEAR 10/PACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15 M 12" YEL FLOAT datasheet.pdf