Vishay/Dale RLR05C6042FPRSL
RLR05C6042FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6042FPRSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6042FPRSL.pdf
Availability of RLR05C6042FPRSL
QUANTITY
RLR05C6042FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6042FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6042FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6042FPRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6042FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6042FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C6042FPRSL
CONN SPADE 16-22 AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A SOT223-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEAT SINK 32MM X 50MM X 12MM datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 50A SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 18 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 4"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf