Vishay/Dale RLR05C6042FSB14
RLR05C6042FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6042FSB14
Brief Description
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6042FSB14.pdf
Availability of RLR05C6042FSB14
QUANTITY
RLR05C6042FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6042FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C6042FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6042FSB14
Related LinksRLR05C6, RLR05C6042FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6042FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C6042FSB14
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 51V 10 OHM 10% datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 24MC 20NS 40CDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 150' NM BNCM datasheet.pdf
HD CABLE TIE 250LB. 9.05" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
2G DDR3 SDRAM X8 800MHZ IND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf