Vishay/Dale RLR05C6042FSBSL
RLR05C6042FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6042FSBSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6042FSBSL.pdf
Availability of RLR05C6042FSBSL
QUANTITY
RLR05C6042FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6042FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6042FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6042FSBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6042FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6042FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C6042FSBSL
IC FPGA 145 I/O 176HTQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS SDL AU FLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf