Vishay/Dale RLR05C6201GSRSL
RLR05C6201GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6201GSRSL
Brief Description
RES 6.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6201GSRSL.pdf
Availability of RLR05C6201GSRSL
QUANTITY
RLR05C6201GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6201GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6201GSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6201GSRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6201GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6201GSRSL Details Description
Related parts for RLR05C6201GSRSL
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
DOOR STEEL 62.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM SMAJ datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Z-PACK HM 2MM HDR TYPE A ASSY datasheet.pdf