Vishay/Dale RLR05C6203GPRSL
RLR05C6203GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6203GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6203GPRSL.pdf
Availability of RLR05C6203GPRSL
QUANTITY
RLR05C6203GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6203GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6203GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6203GPRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6203GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6203GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C6203GPRSL
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 324MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SOD-123 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 5POS datasheet.pdf
CMOS 220 MHz True-Color Graphics Triple 10-Bit Video RAM-DAC IC datasheet.pdf