Vishay/Dale RLR05C62R0GSBSL
RLR05C62R0GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C62R0GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C62R0GSBSL.pdf
Availability of RLR05C62R0GSBSL
QUANTITY
RLR05C62R0GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C62R0GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C62R0GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C62R0GSBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C62R0GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C62R0GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C62R0GSBSL
IC OTP 1MBIT 45NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN TAB 24-28AWG CRIMP 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf