Vishay/Dale RLR05C62R0GSBSL
RLR05C62R0GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C62R0GSBSL
Brief Description
RES 62 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C62R0GSBSL.pdf
Availability of RLR05C62R0GSBSL
QUANTITY
RLR05C62R0GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C62R0GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C62R0GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C62R0GSBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C62R0GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C62R0GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C62R0GSBSL
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 24SOIC datasheet.pdf
CORD DUAL SNAP-ONE 12' CORD 4MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DL SMD datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX 10MBPS RS-485/422 SOIC datasheet.pdf
DMM 300V AC/DC datasheet.pdf