Vishay/Dale RLR05C6341FRRSL
RLR05C6341FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6341FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.34K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6341FRRSL.pdf
Availability of RLR05C6341FRRSL
QUANTITY
RLR05C6341FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6341FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6341FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6341FRRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6341FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6341FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C6341FRRSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 3POS .312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 28 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf