Vishay/Dale RLR05C6491FPBSL
RLR05C6491FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6491FPBSL
Brief Description
RES 6.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6491FPBSL.pdf
Availability of RLR05C6491FPBSL
QUANTITY
RLR05C6491FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6491FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6491FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6491FPBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6491FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6491FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C6491FPBSL
CONN FPC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf