Vishay/Dale RLR05C6650FSBSL
RLR05C6650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6650FSBSL
Brief Description
RES 665 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6650FSBSL.pdf
Availability of RLR05C6650FSBSL
QUANTITY
RLR05C6650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6650FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6650FSBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6650FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C6650FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
FUSE 35A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf