Vishay/Dale RLR05C6652FPBSL
RLR05C6652FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6652FPBSL
Brief Description
RES 66.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6652FPBSL.pdf
Availability of RLR05C6652FPBSL
QUANTITY
RLR05C6652FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6652FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6652FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6652FPBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6652FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6652FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C6652FPBSL
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 17POS datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 600LM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 65C 6W MAKE datasheet.pdf
VARISTOR 1200A 31V 2220 datasheet.pdf