Vishay/Dale RLR05C6811FRBSL
RLR05C6811FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6811FRBSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6811FRBSL.pdf
Availability of RLR05C6811FRBSL
QUANTITY
RLR05C6811FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6811FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6811FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6811FRBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6811FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6811FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C6811FRBSL
FERRULE INS VNL AWG22 WH 15/32" datasheet.pdf
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 29MM X 29MM X 17.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf