Vishay/Dale RLR05C6980FSB14
RLR05C6980FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6980FSB14
Brief Description
RES 698 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6980FSB14.pdf
Availability of RLR05C6980FSB14
QUANTITY
RLR05C6980FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6980FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C6980FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6980FSB14
Related LinksRLR05C6, RLR05C6980FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6980FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C6980FSB14
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 0.4MM BTB SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.201K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf