Vishay/Dale RLR05C7152FPRSL
RLR05C7152FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7152FPRSL
Brief Description
RES 71.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7152FPRSL.pdf
Availability of RLR05C7152FPRSL
QUANTITY
RLR05C7152FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7152FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7152FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7152FPRSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7152FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7152FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C7152FPRSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 655MA 230 MOHM datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf