Vishay/Dale RLR07C11R8FSRE6
RLR07C11R8FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C11R8FSRE6
Brief Description
RES 11.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C11R8FSRE6.pdf
Availability of RLR07C11R8FSRE6
QUANTITY
RLR07C11R8FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C11R8FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C11R8FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C11R8FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C11R8FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C11R8FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C11R8FSRE6
CAP CER 3.9PF 250V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.2PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL MARKER ESO 7 datasheet.pdf
MICRO 21 M 12" YEL JACKS LP datasheet.pdf