Vishay/Dale RLR05C7500FRBSL
RLR05C7500FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7500FRBSL
Brief Description
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7500FRBSL.pdf
Availability of RLR05C7500FRBSL
QUANTITY
RLR05C7500FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7500FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7500FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7500FRBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7500FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7500FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C7500FRBSL
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
FUSE 315A 500V CLASS AM datasheet.pdf
TAPE COPPER 10MMX32.9M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT BMI RA HDR TIN MF/BL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 750 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf