Vishay/Dale RLR05C7500GPBSL
RLR05C7500GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7500GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7500GPBSL.pdf
Availability of RLR05C7500GPBSL
QUANTITY
RLR05C7500GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7500GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7500GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7500GPBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7500GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7500GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C7500GPBSL
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP NVIN 14SSOP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRIPLE-RS232 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TIP SCREWDRIVER 3/16" 700F datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf