Vishay/Dale RLR05C7503FPBSL
RLR05C7503FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7503FPBSL
Brief Description
RES 750K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7503FPBSL.pdf
Availability of RLR05C7503FPBSL
QUANTITY
RLR05C7503FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7503FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7503FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7503FPBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7503FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7503FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C7503FPBSL
DIODE GEN PURP 400V 15.9A TO220 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY 4.63V SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 20A 5.5 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE BLUE 3.4V datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 600V TO-94 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W US6 datasheet.pdf