Vishay/Dale RLR05C75R0FSB14
RLR05C75R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C75R0FSB14
Brief Description
RES 75 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C75R0FSB14.pdf
Availability of RLR05C75R0FSB14
QUANTITY
RLR05C75R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C75R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C75R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C75R0FSB14
Related LinksRLR05C7, RLR05C75R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C75R0FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C75R0FSB14
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECODE/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
DIN RAIL BRACKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2Q032MS-4,0C1-2 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOD IR RCVR 30KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf