Vishay/Dale RLR05C75R0GRB14
RLR05C75R0GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C75R0GRB14
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C75R0GRB14.pdf
Availability of RLR05C75R0GRB14
QUANTITY
RLR05C75R0GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C75R0GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C75R0GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C75R0GRB14
Related LinksRLR05C7, RLR05C75R0GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C75R0GRB14 Details Description
Related parts for RLR05C75R0GRB14
MOSFET N-CH 20V 174A D2PAK datasheet.pdf
IC AMP W/TTLSIGNAL DETECT 10MSOP datasheet.pdf
BASE TOP TILT USE W/FRAME 1564A2 datasheet.pdf
BIT TORQ-SET SZ10 1.97" datasheet.pdf
SWITCH BLOCK FOUR POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf