Vishay/Dale RLR05C7871FRBSL
RLR05C7871FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7871FRBSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7871FRBSL.pdf
Availability of RLR05C7871FRBSL
QUANTITY
RLR05C7871FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7871FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7871FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7871FRBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7871FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7871FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C7871FRBSL
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .050 50POS DR TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 10POS PINS datasheet.pdf