Vishay/Dale RLR05C7871FRRSL
RLR05C7871FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7871FRRSL
Brief Description
RES 7.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7871FRRSL.pdf
Availability of RLR05C7871FRRSL
QUANTITY
RLR05C7871FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7871FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7871FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)