Vishay/Dale RLR05C8872FSB14
RLR05C8872FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8872FSB14
Brief Description
RES 88.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8872FSB14.pdf
Availability of RLR05C8872FSB14
QUANTITY
RLR05C8872FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8872FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C8872FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8872FSB14
Related LinksRLR05C8, RLR05C8872FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8872FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C8872FSB14
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL RS232 5V 14-DIP datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LIGHT CONT BEAM MODULE YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD WITH LCD STM32F103 datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 3C UNSHD 600V datasheet.pdf
CONN 34POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf