Vishay/Dale RLR05C8872FSRSL
RLR05C8872FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8872FSRSL
Brief Description
RES 88.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8872FSRSL.pdf
Availability of RLR05C8872FSRSL
QUANTITY
RLR05C8872FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8872FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8872FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8872FSRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8872FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8872FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C8872FSRSL
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 6SIP datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf