Vishay/Dale RLR05C8R06FRB14
RLR05C8R06FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8R06FRB14
Brief Description
RES 8.06 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8R06FRB14.pdf
Availability of RLR05C8R06FRB14
QUANTITY
RLR05C8R06FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8R06FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C8R06FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8R06FRB14
Related LinksRLR05C8, RLR05C8R06FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8R06FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C8R06FRB14
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL REAR datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SERIALIZER VIDEO DGTL 44-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M PC TAIL S/F datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf