Vishay/Dale RLR05C8R66FSRSL
RLR05C8R66FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8R66FSRSL
Brief Description
RES 8.66 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8R66FSRSL.pdf
Availability of RLR05C8R66FSRSL
QUANTITY
RLR05C8R66FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8R66FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8R66FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8R66FSRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8R66FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8R66FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C8R66FSRSL
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR 2CH 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-16AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 429.87 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf