Vishay/Dale RLR05C9090FSBSL
RLR05C9090FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C9090FSBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C9090FSBSL.pdf
Availability of RLR05C9090FSBSL
QUANTITY
RLR05C9090FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C9090FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C9090FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C9090FSBSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C9090FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C9090FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C9090FSBSL
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf