Vishay/Dale RLR05C9091FRB14
RLR05C9091FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C9091FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C9091FRB14.pdf
Availability of RLR05C9091FRB14
QUANTITY
RLR05C9091FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C9091FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C9091FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C9091FRB14
Related LinksRLR05C9, RLR05C9091FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C9091FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C9091FRB14
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DUAL 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf