Vishay/Dale RLR05C9092FPBSL
RLR05C9092FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C9092FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C9092FPBSL.pdf
Availability of RLR05C9092FPBSL
QUANTITY
RLR05C9092FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C9092FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C9092FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C9092FPBSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C9092FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C9092FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C9092FPBSL
SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SMT GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf