Vishay/Dale RLR05C91R0GSB14
RLR05C91R0GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C91R0GSB14
Brief Description
RES 91 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C91R0GSB14.pdf
Availability of RLR05C91R0GSB14
QUANTITY
RLR05C91R0GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C91R0GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C91R0GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C91R0GSB14
Related LinksRLR05C9, RLR05C91R0GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C91R0GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C91R0GSB14
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf